جامدادی رومیزی

تعداد مطلب: 22

در این مقاله از سایت مطلب خوب ما سعی میکنیم تا به معرفی کامل جامدادی رومیزی بپردازیم وسیله­ ای که همراه با جاقلمی امروزه کاربرد بسیار زیادی دارد که با وجود ظاهر ساده ای که دارد اما کاربرد گسترده ای نیز خواهد داشت به طوری که می توان گفت از ملزومات هر اتاق مطالعه و دفتر کار است. با ما همراه باشید تا با انواع و فاکتورهای مؤثر در خرید آن آشنا گردید .

حقایقی که راجع به جامدادی نمی دانستید

جامدادی رومیزی و به طور کلی جاقلمی یا جامدادی وسیله ای که قدمت استفاده از آن به حدود 200 سال پیش بر می گردد، زمانی که از چوب، عاج فیل، یشم و فلز ساخته می کردند و با گذشت زمان مواد اولیه ای همچون پلاستیک، چرم و پارچه نیز به آنها اضافه گردید. در اوایل قرن 18 بود که انواع جامدادی رومیزی بسیار شیک و لوکس مخصوصا پادشاهان و افراد بسیار مهم از جنس نقره وارد عرصه ی تولید شدند و تصمیم به پخش جهانی این نوع از جنس چوب به تمام نقاط دنیا گرفته شد .

امروزه جامدادی ها به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند و هدف از ساخت تمامی آنها یک چیز است: حمل وسایل نوشتاری و نگارشی به ساده ترین و ایمن ترین شکل ممکن به شکلی که استفاده از آن راحت باشد. امروزه اگر بخواهیم جامدادی را تقسیم بندی کنیم در دو گروه قرار می گیرند :

گروه اول همان فرم رایج جامدادی است که جامدادی رومیزی در این مطلب در کنار انواع چرمی، پارچه­ای، مقوایی و غیره در این گروه قرار می گیرد. معمولا لوازم التحریر و نوشت افزار معمولی و نه چندان نفیس توسط این نوع جامدادی ها حمل می شود هرچند نوع ثابت نیز وجود دارد .

گروه دوم مربوط به جاقلمی است که معمولا نوشت افزاری که لوکس و گرانبها باشد توسط آنها حمل می شود. معمولا وقتی کلکسیونرها می خواهند خودکارهای لوکس را به نمایش بگذارند و از این قلم­های ارزشمند محافظت کنند از جاقلمی استفاده می کنند .


جنس های مختلف جامدادی رومیزی

جامدادی رومیزی در انواع طرح ها و رنگ های مختلف در بازار وجود دارد ضمن اینکه می توانید بسته به سلیقه و نیاز خود، انواع جنس های ساخته شده ی این وسیله را نیز تهیه کنید. معمولا امروزه جنس هایی از جامدادی رومیزی که وجود دارند به شرح زیر است :

نمدی : معمولا از برش تکه های نمد بر روی لیوان ساخته می شود و بسیار زیبا است .

کنف: از مقداری کنف و کاموا در طرح و رنگ آمیزی مختلف ساخته می شود که برای تزئین بسیار مناسب است .

پارچه: معمولا در صنعت پارچه بافی از تکه های اضافی پارچه برای ساخت جامدادی رومیزی استفاده می کنند .

قوطی خالی کنسرو: البته این نوع مربوط به ساخت خانگی است که می توانید با این طرح از تمامی وسایل نهایتا استفاده را ببرید .

بطری پلاستیکی: این نوع از جامدادی رومیزی نیز مشابه نوع قبلی است .

چوب بستنی: از این نوع می توانید با بهم چسباندن چوب بستنی اضافی بر روی لیوانی که دورتادور آن نمدکاری شده به همراه چسب قطرهای بسازید .

چوبی: جامدادی رومیزی چوبی از نوع نفیس  و گرانبهایی است که بیشتر جنبه ی تزئینی دارد و حتما در اتاق کار مدیران و افراد با درجه اعتبار بالای اجتماعی مشاهده کرده ­اید. معمولا از این نوع جامدادی رومیزی تنها برای نگهداری نوشت افزار بسیار نفیس و گرانبها استفاده می شود.