پرده های پشت دری

تعداد مطلب: 87

پرده به خصوص پرده های پشت دری يکي از عناصر اصلي دکوراسيون در خانه هاي ايراني است. پرده علاوه بر ايجاد زيبايي در خانه مي تواند عيوب ديوار و چارچوب پنجره ها را هم بپوشاند. براي اينکه پرده هاي خانه تان ظاهري شيک و وزين داشته باشد به اين نکته ها توجه کنيد.

1. مهم ترين نکته درباره پرده جنس پارچه آن است. برخي تصور مي کنند تنها پارچه هاي حرير و توري براي پرده ، مناسب هستند. در حالي که بهتر است پارچه پرده سنگين باشد. البته سنگين بودن پارچه به معناي خشک و شق ورق بودن آن نيست. خيلي از پارچه هاي نرم وجود دارند که در عين نظافت داراي ظاهري محکم و باوقار هستند. همچنين پارچه پرده بايد تا حدي انعطاف پذير باشد که هنگام چين خوردن و آويزان شدن شکيل بوده و جلوه مناسبي داشته باشد.

2. بهتر است پرده چندلايه داشته باشد. يک پرده تک نمي تواند جلوه خاصي داشته باشد. اين لايه ها مي توانند شامل پشت دري، آستر، والان و انواع شيدها باشند. انتخاب و تشخيص اينکه کدام لايه ها براي پرده خانه شما مناسب باشد به سليقه شما بستگي دارد اما بهترين حالت نصب والان و پشت دري يا آستر است.

3. هرچه پرده پرچين تر و متراکم تر باشد زيبايي بيشتري دارد. براي اين منظور بايد عرض پرده 5/1 تا 2 برابر عرض پنجره باشد. چين پرده نبايد کم باشد تا بتواند پنجره را به خوبي پوشش دهد.

4. بعد از اتمام کار تزيينات و ريزه کاري ها را فراموش نکنيد. مرتب کردن چين ها، استفاده از رواق هاي زيبا براي حاشيه والان و انتخاب و نصب گيره پرده هاي زيبا در زيباتر شدن نماي پرده بسيار موثر است.

5. مواردي که گفته شد نکته هاي کليدي هستند و شما مي توانيد هر طور که مي خواهيد طبق سليقه خودتان کارهاي ديگري انجام دهيد اما تناسب پرده با رنگ و نوع چيدمان خانه را هرگز فراموش نکنيد. پرده ها بايد با ساير عناصر دکوراسيون خانه هماهنگي داشته باشند تا به زيبايي چيدمان خانه بيفزايند.


پردهای پشت دری

پرده پشت دری از جمله پرده های بسیار کاربردی و در عین حال زیباست که می توان در منزل از آنها استفاده کرد.  دوخت این نوع پرده بسیار ساده است و تنها با کمی سلیقه و حوصله می توان این پرده زیبا را دوخت. پرده پشت دری بیشتر مختص آشپزخانه است و به چهار چوب پنجره نصب می شود. از اپرده های پشت دری برای سهولت باز و بسته کردن درب و پنجره استفاده می شود. اگر از پرده های ساده استفاده کنید با هر بار باز و بسته کردن در و پنجره نیاز به جابجایی پرده وجود دارد و طبیعتا طول عمر پرده را کاهش می دهد. از طرف دیگر پرده پشت دری نیاز به تشریفات خاص و والان ندارد و شستشوی آسان، نصب ساده و جلوگیری از اشتعال از جمله مزایای پرده های پشت دری است. شما می توانید ایده های پرده پشت دری را در مطلب خوب مشاهده کنید.


انواع پرده های پشت دری

منظور از انواع پرده های پشت دری جنس، نوع بستن و اندازه ی آنهاست. بر همین اساس می توانید به انتخاب خود از پرده های حریر، توری، پارچه ای و ... با رنگ های گوناگون استفاده کنید. برای زیبا تر کردن فضای منزل نیز می توانید از پاپیون، روبان و حریر برای بستن آنها استفاده کنید.


والان و پرده های پشت دری

با وجودیکه در ابتدا اشاره کردیم برای پرده های پشت دری نیازی به والان نیست، اما برخی از افراد انواع بدون والان آن را دوست ندارند. اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که علاقه شدیدی به والان دارید، حداقل کاری که می کنید باید این باشد که از والان های ساده حریر یا توری ساده با خط های افقی یا بیراه استفاده کنید.