کاکتوس زبان

تعداد مطلب: 30

کاکتوس زبان معروف به زبان مادر شوهر از گونه های اپونتیا است که از رایج ترین نوع کاکتوس برای نگهداری در منزل است. با اینکه کاکتوس زبان مقاوم است ولی باز هم برای نگهدار ی هر چه بهتر نیاز به میزان معینی از نور ، خاک ، اب و دما است . از بهترین فواید کاکتوس ها سازگاری انها با محیط و کم توقع بودن ان هاست ونگهداری از ان ها کار راحتی است البته که هر گیاهی نیاز به توجه دارد که اگر محیط برایشان فراهم نباشد هرچند که سخت جان باشند باز هم از  بین می روند.

با ما همراه باشید تا با هرکدام از موارد نگهداری از کاکتوس زبان مادر شوهر اشنا شویم :

نوع خاک مناسب کاکتوس زبان :

خا ک مناسب کاکتوس زبان مادر شوهر باید خاکی سبک و  دارای زهکشی خوبی باشد.

میزان نور مناسب کاکتوس زبان :

اگر گیاه پر میوه و پر گل می خواهید باید مدت زمان نوری که گیاه دریافت می کند بیشتر باشد و در مقابل نور مستقیم خورشید باشد . در کشورهای  خارجی قیمت میوه کاکتوس زبان مادر شوهر به دلیل خاصیت بسیار زیاد گل و میوه ان بسیار بالاست.

ابیاری کاکتوس زبان :

کاکتوس ها بیشتر از گیاهان دیگر می توانند اب را در بافت های خود ذخیره کنند به همین دلیل به ابیاری کمتری نیاز دارند و باید هنگام ابیاری دقت کنید که خاک کاملا خشک باشد می توانید به راحتی با دست خود میزان خشکی خاک را چک کنید .تا با ابیاری زیاد باعث پوسیدگی و قارچ کاکتوس نشوید .

دمای مناسب کاکتوس زبان :

از مهمترین محبوبیت کاکتوس اپونتیا مقاوم بودن بیش از حد در برابر گرما و سرما ست . اما نه به این معنی که در تابستان در دمای بالای 50در جه زیر نور مستقیم خورشید نگهداری کنید .سعی کنید دمای محل نگهداری این گیاه به زیر 10درجه سانتی گراد نرسد.

علت زرد شدن کاکتوس زبان مادر شوهر:

کمبود  نور خورشید باعث می شود که برگ های این گیاه زرد شود . این مشگل از سر برگها  شروع می شود و به تدریج پیشرفت و حتی باعث ریختن برگها میشود . برای رفع این مشکل جای مناسبی برای گلدان انتخاب کنید که نور کافی دریافت کند.

علت کج و دراز شدن کاکتوس زبان مادر شوهر :

سه تا  از مهمترین علت هایی که باعث می شود گیاه به صورت افتاده یا کج تغییر ظاهر بدهد را برسی کنید ..

1- زاویه تابش نور :

گیاهان علاقه دارند نور به صورت عمودی به ان ها بتابد .ممکن است زاویه گلدان به صورتی باشد که فقط از یک طرف در معرض نور باشد که که گیاه به همان طرف کج شده تا نور مستقیم به ان بتابد .برای جلوگیری از این کار گلدان را هر دوهفته یکبار به صورت دوره ای بچرخانید.

2- محل کاشت :

ریشه اکثر کاکتوس ها سطحی هستند و عمقی ندارند در صورت کج شدن حتما چک کنید که ریشه از خاک جدا نشده باشد .

3- پوسیدگی ریشه :

مراقب افراط در ابیاری باشید. به دلیل ابیاری زیاد انتهای کاکتوس سیاه و شل می شود و نمیتواند وزن سنگینی قسمت بالایی را تحمل کند و به پایین خم میشود.

تکثیر کاکتوس زبان ملقب به زبان مادر شوهر ویا کاکتوس اپونتیا :

تکثیر این گیاه به صورت قلمه زدن و کاشت بذر است . از هر روشی استفاده می کنید برای تکثیر نکاتی که باید رعایت کنید :

قبل از کاشت بذر در خاک 24 ساعت ان را در اب قرار دهید .

یک هفته قبل از جدا سازی قلمه گلدانتان را ابیاری نکنید.