گلدان سیمانی

تعداد مطلب: 30

گلدان ها  امروزه تنوع بسیار زیادی از نوع جنس و طرح و مواد اولیه ای که برای ساخت گلدان استفاده می شود دارند. گلدان سیمانی و یا گلدان بتنی همانطور که از نام ان مشخصه مواد اولیه ساخت اون از بتن هست که مهمترین ویژگی ان بادوام بودن است که به راحتی شکسته نمیشود وبرای استفاده در محیط های بیرونی و فضای باز بسیار مناسب است . گلدان های سیمانی  بر خلاف گلدان های پلاستیکی در مقابل سرد  و گرم شدن هوا و همچنین تابش افتاب بسیار مقاوم هستند . امروزه گلدان های بتنی در اندازه و ابعاد و طرح های مختلف در بازار وجود دارند. برای اینکه شما گلدان مورد علاقه خودتون رو در منزل بسازید ما می خواهیم در این مقاله به  روش ساخت گلدان سیمانی بپردازیم :

ساخت گلدان سیمانی :

شاید شما هم دوست داشته باشید گلدان مورد علاقه خودتون با ابعاد وطرح و رنگ دلخواه داشته باشید. برای  ساخت گلدان سیمانی نیاز داریم به سیمان ، اب ، روغن ، ماسه ، قالب ، اجر و سمباده

1- چرب کردن قالب : در اولین مرحله با روغن وقلمو کف و دیواره های قالب بزرگتر را چرب می کنیم به دلیل اینکه در پایان کار گلدان به راحتی از قالب جدا شود.

2-مخلوط کردن سیمان و ماسه : سیمان و ماسه را به صورت 1 به 4 مخلوط می کنیم در مرحله بعد کم کم اب را اضافه می کنیم  دقت کنیم مقداریاب اضافه کنیم که زیاد شل و یا سفت نباشد .

3- ریختن مواد داخل قالب : مواد را داخل قالبی که از قبل چرب کرده ایم میریزیم و بعد یک ظرف کوچکتر وسط  ظرف بزرگتر در مرکز گلدان قرار می دهیم که فضا برای کاشت گیاه باشد دقت کنیم ظرف کوچکتر را با فاصله ی مناسبی از گلدان قرار بدهیم که کفی گلدان نازک نشود و بعد داخل قالب کوچک اجر و یا سنگ ریزه پر می کنیم تا ثابت  بماند .دقت کنید که این مراحل را به سرعت انجام بدهید که مخلوط سیمان و ماسه  به سرعت سفت می شود .

به مدت 24 ساعت صبر کنید و بعد گلدان را از قالب جدا کنید و دوباره به مدت 3 رو ز در هوای ازاد قرار دهید تا کاملا خشک شود .

4- سمباده زدن : در اخرین مرحله پس از خشک شدن به کمک سمباه   ناصافی هایی که ممکن است بوجود امده باشد را سمباده بزنید که تمام سطح گلدان یکدست شود .

قالب گلدان سیمانی :

سیمان بسیار با دوام و قا لب پذیر است . برای ساخت گلدان بتنی به قالب سلیکونی و یا هر قالب دیگه ای نیاز هست .مثلا از ظروف پلاستیکی ، شیشه  ای که در منزل دارید به راحتی به عنوان قالب می تونید استفاده کنید . استفاده از ظروف پلاستیکی به عنوان قالب بخاطر تنوع ابعاد و طرحی که دارند خیلی مناسب هست .

گلدانهای سیمانی بزرگ :

گلدان سیمانی بزرگ در ابعاد مختلفی هست که در بیشتر شهر ها و در مبلمان شهری استفاده می شود . با توجه به مقاومت بالایی که دارند بیشتر در شهر های شمالی که اب و هوای بارانی دارند استفاده می شود .

رنگ امیزی گلدان سیمانی :

برای رنگ امیزی گلدان می توانید در ابتدا از سیمان های رنگی و یا از پودر های رنگی داخل مواد استفاده کنید که در این صورت تمام گلدان یکدست رنگی می شود  و یا در انتها پس از خشک شدن با استفاده از رنگ به صورت مدل دار و ترکیبی رنگ کنید .شما می تونید با ساخت گلدان سیمانی و گلدان بتنی در ابعاد دلخواه و متناسب با فضا و رنگ امیزی طبق سلیقه خودتون یک گلدان مینیمال و مدرن بسازید که جلوه ی ویژه ای هم به گیاهانتان بدهد.