گیاه سانسوریا

تعداد مطلب: 30


گیاه سانسوریا جزو پر طرفدار ترین گیاهان اپارتمانی هستند که دارای  انواع و گونه های مختلفی هستند که علاوه بر زیبایی که به محیط می دهند  باعث تسویه هوا  هم می شود این گیاه گونه های مختلفی دارد که از جذابترین ان می توان از سانسوریا ابلق نام برد . در این مقاله سعی داریم شما را با شناخت انواع و نحوه نگه داری سانسوریا اشنا کنیم با ما همراه باشید

انواع  سانسوریا

1- سانسوریا شمشیری : در دو نوع  سبز و ابلق است  و برگ های بلند و کشیده شبیه شمشیر دارد . این گونه از سانسوریا طرفداران زیادی دارد.

2- سانسوریا پا کوتاه : سانسوریا پا کوتاه به لانه ی پرنده هم معروف است .این گونه هم دو نوع سبز و ابلق دارد . گونه ابلق به نور بیشتری نیاز دارد.

3- سانسوریا لوله ای : سانسوریا لوله ای یا مدادی که برگ های گرد لوله ای دارد .این گونه به نور محیطی خوب احتیاج دارد. نوع دیگری از سانسوریا لوله ای به عنوان سانسوریا رنگی شناخته شده است که به صورت رنگ های  مصنوعی مخصوصی نوک گیاه را رنگ می زنند که دارای تنوع رنگی بسیار بالایی است.

4- سانسوریا مهتا بی : این گونه دارای برگ های پهن و بلند است و به نور کامل نیاز دارد ولی در نور کم هم مقاوم است و به دلیل سخت نبودن نگهداری از ان جزو محبوب ترین گونه هاست .

5- سانسوریا گراسیلیس: سانسوریا گراسیلیس گونه  ی بسیار کوچکی است که روی برگ ها نوارهای سبز و سفید مشخص هستند و به نور خوب و مستقیم نیاز دارد که در صورت کافی نبودن نور برگ ها سبز یکدست می شوند.

تکثیر سانسوریا:

تکثیر سانسوریا به دو صورت انجام می شود . یک به صورت تکثیر سانسوریا با پا جوش و در حالت دوم تکثیر سانسوریا با برگ  یا به عبارتی قلمه زدن با برگ. بهترین زمان مناسب برای قلمه زدن و تکثیر گیاه سانسوریا اواخر بهار تا اواسط تابستان است که گیاه در مقابل جابجایی مقاوم است.

راه حل مناسب برای افزایش پا جوش سانسوریا :

برای افزایش  پا جوش سانسوریا در واقع هیچ راه حل قطعی ای نیست اما با رعایت نکاتی می توانید علاوه بر حفظ  سلامتی گیاه باعث رشد و افزایش پا جوش سانسوریا شوید. نکاتی که باید به ان ها توجه کنید ابیاری ، نور ، کود دهی ، سایز گلدان و دمای مناسب است .

نحوه نگهداری  سانسوریا :

در ابیاری در نظر داشته باشید که میزان دقیق و فواصل زمانی را رعایت کنید و گیاه را بیش از حد ابیاری نکنید .

گیاه  سانسوریا معروف به مقاوم بودن در کم نوری است و این به معنی این است که میتواند در کم نوری زنده بماند و رشد گیاه کم و متوقف می شود و در شرایط کم نور نباید انتظار پا جوش زیاد داشت .

این تصور که هر چه گلدلن بزگتر باشد برای رشد گیاه بهتر است تصور اشتباهی است .در گلدان بزرگ تمام انرژی گیاه صرف ریشه دواندن می شود و رشد گیاه متوقف می شود پس بهتره سانسوریا را در گلدان کوچک قرار بدهید تا تمام انرژی خود شرو صرف رشد و تولید پاجوش کند.

بهتر است با استفاده از تقویت کننده ها ریشه گیاه تقویت بشه که سرعت تولید پا جوش بیشتر شود. کود فسفر برای رشد و تقویت ریشه ها مناسب است.

دمای مناسب برای پا جوش زدن دمای متعادل است و در دمای بالای 25 درجه و پایین تر از 18 درجه رشد گیاه متوقف می شود .

اگر در نگهداری از گیاهان مبتدی هستید بهتر است از گیاه سانسوریا شروع کنید  بدلیل اینکه از دسته گیاهان کم توقع هستند البته از نوع  سانسوریا ابلق که زیبایی محیط شمارو دوچندان می کند . شرایط ونحوه نگهداری سانسوریا هم کار راحتی است .