مدل سفره ی شب یلدا

تعداد مطلب: 32

ایده های خاص و شیک برای انواع مدل سفره ی شب یلدا

از گذشته های دور و در دوران کودکی یکی از بزرگترین علایق ما فرارسیدن اعیاد باستانی مانند شب یلدا و یا عید نوروز بود . اغلب در این اعیاد همه ی اقوام کنار هم جمع می شدند و به جشن و شادی می پرداختند .

شب یلدا در آخرین روز پاییز برگزار می شود .  این شب از همه ی شب های سال طولاتی تر است و ایرانیان باستان از سالهای بسیار دور این شب را گرامی می داشتند . اصل کلمه ی یلدا به معنای تولد است . به شب یلدا شب چله نیز گفته می شود چرا که از روز بعد، شب چله ی بزرگ زمستان آغاز می شود .

از مهمترین آداب و روسم شب یلدا ، آتش روشن کردن برای گرم شدن است . در گذشته برای گرم کردن از آتش استفاده می کردند بعدها از کرسی استفاده می شد . امروزه بخاری ها مجالس را گرم می کنند . از دیگر آداب و رسوم شب یلدا قصه خوانی بود که اغلب توسط ریش سفید یا بزرگ فامیل انجام می شد .

نوع دیگر آداب شب یلدا حافظ خوانی یا شاهنامه خوانی است . به این صورت که با یک تفعل فال حافظ ، سرنوشت یک سال خود را پیش گویی می کنند .

اما مهمترین سنت شب یلدا پهن کردن سفره ی شب یلداست . پهن کردن سفره از بهترین و زیباترین سنت های این شب است . چرا که باعث جمع شدن تمام اعضای خانواده کنار یکدیگر می شود .

از مرسوم ترین مدل سفره ی شب یلدا

اولین مدل سفره ی شب یلدا که از گذشته بسیار مرسوم بوده پهن کردن یک سفره که طرح سنتی دارد روی کرسی است . در مدل سفره ی کرسی شب یلدا نشستن دور کرسی که خاصیت گرما بخشی دارد و خوردن انواع خوراکیهای خوش مزه لحظات بسیار خودمانی و پر از صفایی را ایجاد می کند .

از دیگر مدل سفره ی شب یلدا پهن کردن یک پارچه یا سفره روی زمین است . استفاده از مدل سفره ی ساده ی شب یلدا و  قرار گرفتن همه ی اعضای خانواده دور یک سفره روی زمین فضای گرم و صمیمی را ایجاد می کند .

اما اگر برای شب یلدا خوراکی های مختصری آماده کرده اید حتما لازم نیست از کرسی یا پهن کردن سفره روی زمین استفاده کنید . می توانید خوراکیهای خود را داخل یک سینی بزرگ مسی یا استیل که مجمع نامیده می شود قرار دهید و خانواده ی خود را به نشستن دور این مجمع ترقیب کنید . مدل سفره ی مجمع شب یلدا نیز هواداران خاص خود را دارد .

امروزه با توجه بیشتر به سنت شب یلدا برای نوعروس نیز یک مدل سفره ی شب یلدا آماده می کنند و به منزل پدر عروس می برند تا در این شب برای عروس و داماد آرزوی برکت و شادمانی کنند . مدل سفره ی عروس شب یلدا شکل و تنوع های متفاوتی پیدا کرده و به عنوان یکی از پر زرق و برق ترین آداب ایرانی شناخته می شود .

در مدل سفره شب یلدای عروس علاوه بر انواع میوه های تزئین شده از گل های طبیعی و مصنوعی ، انواع آجیل و تنقلات ، برای جلوه بخشیدن به سفره ی یلدای عروس استفاده می کنند.