مدل ژله ی شب یلدا

تعداد مطلب: 32

ایده های زیبا و خوشمزه برای انواع مدل ژله ی شب یلدا

برخی مصرف ژله را به عنوان یک ماده ی پروتئینی بسیار مفید می دادند . از آنجایی که ژله از جوشیده شدن استخوان های ، غضروف و پوست حیوانات درست شده است در نظر برخی کارشناسان می تواند برای بدن مفید باشد .

ژله ها چند سالی هستن که وارد سفره های مردم شده ، اگر در یک مهمانی ساده هم شرکت کنید شاهد حضور یک یا چند رنگ از ژله ها به عنوان دسر خواهید بود . در واقع خانمها برای تنوع و جلوه بخشیدن به سفره های خود علاقه ی زیادی به درست کردن انواع ژله های رنگارنگ دارند .

یکی از مراسم هایی که به عنوان یک آداب و رسوم سنتی در ایران شناخته می شود مراسم شب یلداست . یلدا به معنایی تولد است و شب یلدا در واقع بلند ترین شب سال در شب آخر ماه آذر است . یکی از مرسوم ترین آداب شب یلدا پهن کردن سفره ی یلداست که در آن انواع میوه ها و تنقلات و آجیل قرار می گیرد .

در این سفره اغلب از میوه های انار که نماد برکت و هندوانه که نماد خورشید است استفاده می شود . به همین دلیل این دو میوه یعنی هندوانه و انار سمبل شب یلدا شناخته می شود .

اخیرا مرسوم شده که از ژله به عنوان یک دسر در سفره ی شب یلدا استفاده می کنند و از آنجا که میوه های هندوانه و انار سمبل این شب هستند اغلب مدل ژله ی شب یلدا را با طرح هندوانه یا انار درست می کنند .

مدل ژله ی شب یلدا به شکل های گوناگونی تهیه می شوند.

برای افرادی که شب یلدا را به صورت مجلل برگزار می کنند حتما از یک یا چند مدل ژله شب یلدا به صورت فنجانی ، رولی یا قالب های بزرگ استفاده می کنند .

ژله به شکل برش هندوانه : از آنجا که مهمترین نماد شب یلدا هندوانه است ازمهمترین مدل ژله شب یلدا طرح ژله به شکل هندوانه ی کامل و یا یک برش از هندوانه می باشد . در مدل ژله ی هندوانه ی شب یلدا به خاطر اینکه از چند رنگ سبز سفید و قرمز استفاده می شود معمولا جلوه ی خاصی به سفره ی شب یلدا می دهد . و طرفدار زیادی بین خانمها دارد .

از دیگر انواع مدل ژله ی شب یلدا درست کردن ژله به شکل انار است . با تهیه ی یک قالب به شکل انار و ریختن ژله ی قرمز به همراه دانه های انار داخل آن می توانید شاهد یک مدل ژله ی انار شب یلدا باشید .

تهیه ی ژله های چند رنگ و چند سطحی نیز گزینه های دیگر خانمها برای جلوه دادن به سفره ی شب یلداست . در این مدل ژله ها از بستنی و یا ماست برای شفاف کردن رنگ ژله استفاده می شود تا ترکیب رنگهای ژله کاملا مشخص باشد . در این مدل ژله ی رنگی شب یلدا با هر برش از ژله می توانید شاهد تنوع رنگ و طعم های متفاوت باشید .

حتما شما هم به عنوان یک خانم خانه دار علاقه مند به تهیه ی یکی از انواع مدل ژله ی شب یلدا برای تزئین سفره ی خود باشید .