مدل کیک یلدا

تعداد مطلب: 31

30 مدل از تزئین مختلف انواع مدل کیک یلدا

سالهای سال است که شب یلدا یکی از مهمترین شب های سال در میان ایرانیان است . شبی که به بلند ترین شب سال معروف است و ایرانیان از گذشته تا کنون طبق یک آئین باستانی در کنار یکدیگر جمع می شوند . از انواع خوراکیهای مرسوم فصل مانند میوه ی انار ، انواع آجیل و خشکبار تناول می کنند و این شب طولانی را جشن می گیرند .

در این شب اعضای فامیل سعی می کنند در منزل بزرگ ترین فرد خانواده گرد هم بیایند و شب خود را با شنیدن خاطره ها ، حافظ خوانی و شاهنامه خوانی طی کنند .

یکی از سنت های مرسوم شب یلدا پهن کردن سفره ی شب یلداست . سفره ایی که از انواع خوراکیهای خوشمزه و رنگارنگ مانند انواع میوه ، آجیل ، کیک و شیرینی در آن قرار می گیرد .

ایرانیان باستان قداست و اهمیت خاصی برای خورشید قائل بودند . یکی از نمادهای خورشید که ایرانیان در سفره ی هفت سین خود نیز قرار می دادند میوه ی هندوانه بود . همچنین از آنجا که میوه ی هندوانه مخصوص فصل تابستان است ایرانیان قدیم بر این عقیده بودند که خوردن هندوانه در شب یلدا باعث دور ماندن از تمام بیماریها در فصل سرما می شود . میوه ی دیگری که در سفره ی شب یلدا بسیار مرسوم بوده و هست انار است .  بنابراین سالیان سال است که هندوانه و انار به عنوان نمادهای شب یلدا به کار برده می شوند .

مدل کیک یلدا با استفاده از نمادهای شب یلدا

یکی دیگر از انواع خوراکیهای خوشمزه ایی که می توان در شب یلدا تهیه کرد کیک می باشد . کیک بزرگ یا انواع کاپ کیک ها و یا حتی بیسکویت ها جزو خوراکیهایی هستند که اخیرا در شب یلدا تهیه می شود و در سفره ی یلدا قرار می گیرد .

معمولا مدل کیک یلدا بیشتر از نمادهای شب یلدا تاثیر می پذیرد ، اغلب مدل کیک یلدا شبیه هندوانه یا انار هستند . که با مواد مختلفی مانند خمیر فوندانت ، خامه و یا بریلو تزئین شده اند . همچنین استفاده از درخشندگی دانه های یاقوتی انار میان کیک و یا میان خامه ی کیک جذابیت خاصی به دسرهای خوشمزه ی شب یلدا می دهد .

البته پایه ی اصلی مدل کیک یلدا کیک اسفنجی است که معمولا به راحتی می توان آنرا در منزل تهیه کرد . با برش دادن حالات متفاوت کیک اسفنجی و قرار دادن خامه با رنگ های خوراکی روی آن می توان یک شمایل زیبا و خوشمزه برای کیک ایجاد کرد .

نوع دیگری از مدل کیک یلدا چیز کیک است که به صورت یخچالی و یا پختنی تهیه می شود .

کاپ کیک یا کیک فنجانی هم مدل دیگری است که به دلیل شکل کوچک آن توصیه می شود در مهمانی هایی یلدا با تعداد بالا از این نوع کیک برای پذیرایی استفاده شود .

همانطور که گفته شد اغلب از نمادهای شب یلدا مانند هندوانه و انار برای تزئین مدل کیک یلدا استفاده می شود . اما برخی تزئینات دیگر مانند سفره ی یلدا ، نوشته های یلدا مبارک و غیره نیز در تزئین مدل کیک یلدا استفاده می شود .